Sal. May 11th, 2021

Birkaç adımda İnstagram’da fenomen ol!

6 min read

Bir marka veya kişi olarak Instagram’da yeniyseniz, fotoğraf paylaşmak ve takipçi sayınızı artırmaya çalışmak oldukça zorlu bir süreç olarak gelebilir. Özellikle de markalar için ilk defa açılan Instagram hesaplarında, yeni kişilerin sizi takip etmesini sağlamak ve müşterilerinize ulaşmak için oldukça yoğun bir çalışma yürütmeniz gerekecektir. Her ne kadar oldukça zor bir süreç gibi görülse de aşağıda detayları ile paylaşacağım Instagram takipçi artırma yöntemlerini düzenli ve istikrarlı olarak devam ettirebilirseniz, kısa ve uzun vadede yeni takipçiler ve beğeniler kazanmaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Aşağıda ufak adımlar ile instagram takipçi artırma için yapacağımız her şey, aynı zamanda etkileşimlerinizi de doğru orantılı olarak artıracak, fotoğraflarınızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayarak hem beğenilerinizin hem de yeni takipçilerinizin artmasında yardımcı olacaktır.

Kolay Adımlarla Instagram Takipçi Artırma

1 – Hashtag Kullanımı: İster yeni bir markanın instagram sayfası için ister kişisel hesabınız için takipçilerinizi artırmaya çalışıyor olun, organik olarak sizin ve paylaşımınız ile ilgili kişilere ulaşmanın en kolay yolu doğru hashtag kullanımından geçmektedir.

#Yüklemiş olduğunuz fotoğraf kişisel hesabınız için ise içeriğinize bağlı olarak popüler olan #sun, #coffee, #manzara, #istanbul gibi hashtagleri tercih etmeyi ihmal etmeyin.

#Marka instagram hesabınız için yüklemiş olduğunuz görsellerde ise kesinle marka ismini hashtag olarak eklemeyi unutmayın.

2 – İlgili İçerikleri Beğenme: Kişisel hesabınız veya markanız ile ilgili gördüğünüz diğer instagram hesaplarının görsellerini beğenin. Neil Patel tarafından yapılan Instagram takipçi kazanma araştırmasına göre ilgili hesaplardan beğendiğiniz her 100 fotoğraf size 6.1 takipçi olarak geri dönüyor.

3 – Yarışmalar: Marka sayfanız için instagram takipçilerinizi artırmaya çalışıyorsanız, yine markanız ile ilgili ufak hediyeler verdiğiniz yarışmalar düzenlemeye çalışın. Bu yarışmalarda klasik beğen – katıl konsepti dışında markanız ile ilgili bir soru sorma yoluna tercih edin.

4 – Diğer Hesaplar: Markanızın instagram beğenilerini artırmak için düzenli olarak Facebook ve Twitter gibi kullandığınız diğer platformlarda da Instagram hesabınız olduğunu uygun bir dil ile paylaşarak insanları, sizi Instagram’da da takip etmeye teşvik edin.

#Yalnızca Instagram hesabınıza özgü bir paylaşım türü bularak, insanlara bu tarz içerikler için instagram hesabınızı takibe almalarını söyleyebilirsiniz.

5 – Yorumlar: İnsanların fotoğraflarına, gerçekten konu ile ilgili olduğunuzu gösteren yorumlar yapmaya çalışın. Fotoğrafına ilgi ile yaklaştığınızı fark eden kullanıcılar, kısa sürede instagram hesabınızı takibe alıyor olacaklardır. 

6 – Zamanlama: Daha çok etkileşim almak adına fotoğraflarınızı 2:00 – 17:00 saat aralıklarında yükleyin. Yapılan araştırmalara göre ortalama bir içeriğe etkileşim miktarı, bu saat aralıklarında en yüksek seviyede görülüyor. 

7 – Araştırma: Kişisel hesabınız için instagram takipçi artırma çalışması yürütüyorsanız #likeforlike ve #followme gibi etiketleri takip ederek yeni kişileri beğenin ve takibe alın. Kısa sürede onlarca kişi de sizi takip etmeye başlıyor olacaktır.

8 – Temizlik: Profilinizin veya marka sayfanızın daha profesyonel ve takip edilebilir görünmesi için gereksiz ve kalitesiz fotoğraflarınızı silin. Kimse bu tarz paylaşımlar yapan bir profili takibe almak istemeyecek, halihazırdaki takipçileriniz de zaman içerisinde sizi takip etmeyi bırakmaya başlayacaktır.

9 – Sponsorlu: Instagram takipçi artırma için bütçe ayırmayı da düşünürseniz reklam seçenekleri ile kısa sürede oldukça büyük kitlelere ulaşmanız mümkün.

10 – Filtre: Özellikle ürün pazarlaması için Instagram’ı tercih ediyor ve takipçilerinizi artırmaya çalışıyorsanız, ürün paylaşımlarınızda Mayfair filtresini kullanın. Yapılan araştırmalara göre bu filtre, tek başına en etkili filtre olarak seçilmiş. 

11 – Biyografi: Instagram’ın kullanıcılar için belli bir karakter sınırı ile verdiği biyografi kısmını etkin bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bu alanda şahsınız veya markanız ile ilgili önde gelen anahtar kelimeleri #hashtag ile uygun bir şekilde geçirmeye çalışın.

# Yeni instagram takipçileri kazanmak istiyorsanız, biyografi alanında kullanacağınız hashtag sayısında 5’i geçmemeye özen gösterin.

12 – Soru Sorun: Paylaşmış olduğunuz fotoğrafların bir köşesine ufak sorular ekleyerek insanların yorum yapması için bir neden verin. Bu şekilde hem etkileşim oranlarınız hemde buna bağlı olarak instagram takipçi sayınız artmaya başlayacaktır.

13 – Pazar Günü: Pazar günleri, instagram kullanıcılarının hafta boyunca uygulamada en çok vakit geçirdiği günlerden biri. Bugün içerisinde birkaç fotoğraf eklemeyi ve diğer maddeleri de uygulamayı ihmal etmeyin. Böylece etkileşim oranlarınızı normal günlerden kat ve kat daha fazla artırabilirsiniz. 

14 – Kararlı Olun: Instagram hesabınızı neden açtığınızı ve neyi amaçladığınızı sürekli kendinize hatırlatın. Çıkmış olduğunuz yolda kararlı adımlarla, düzenli bir şekilde paylaşımlarınıza devam ederseniz instagram takipçi sayınız organik olarak artmaya başlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, paylaşım yaptığınız konudan ayrılmamak olmalıdır. 

15 – Harekete Geçirin: Fotoğraflarınızda veya direkt yorum kısmında kullanıcılarınızı harekete geçirecek kalıplara yer verin. Ne düşündüklerini yorum kısmında belirtmelerini isteyin yada kendileri hakkında fotoğrafınız ile ilgili deneyimlerini paylaşmalarını rica edin.

#Örneğin bir tatil mekanında çekindiğiniz fotoğrafın altına “Sizin en iyi tatil yeriniz neresiydi?” gibi sorularla kullanıcıları yorum yapmaya, hatta tatili yaptıkları arkadaşlarını da fotoğrafınızın altına etiketletmeye davet edin. 

16 – Sıklık: Profilinizde sık sık fotoğraf paylaşmaktan çekinmeyin. UnionMetrics araştırmaları gösteriyor ki sık paylaşım yapmanın, fotoğraf etkileşimlerinizi olumsuz etkileme gibi bir durumu söz konusu değil. Aksine doğru zaman aralıkları ile yapılan sık paylaşımların instagram takipçi artırma oranlarını büyük oranda etkilediği ortaya çıktı.

17 – Önerilenler: Instagram’ın sizin için önerdiği kişileri, başta Facebook arkadaşlarınız ve sizinle direkt ilgili kişileri takibe almayı unutmayın. Bunun için sağ üst köşede bulunan çark simgesine basarak farklı platformlardaki arkadaşlarınızı kolayca bulabilirsiniz. Ortalam takip ettiğiniz her 3 kişiden 2’si sizi geri takip ediyor olacak. 

18 – Lokasyon: Fotoğraflarınız yüklerken lokasyon eklemeyi de ihmal etmeyin. Özellikle yerel bir mağaza veya işletme sayfası için Instagram sayfanızın takipçilerini artırmaya çalışıyorsanız, paylaştığınız fotoğraflara lokasyon ekleyerek civardaki müşteri potansiyeli olan kişilerin de yer aramalarında fotoğraflarınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

19 – Onlypult: Sık fotoğraf paylaşmanın herhangi bir sorun yaratmadığından bahsetmiştik ancak art arda fotoğraf yüklemek yerine minimum 1’er saat aralıkları ile fotoğraflarını paylaşmayı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bunun için de Onlypult vb. ileriye yönelik zamanlama yapabileceğiniz uygulamaları tercih edebilirsiniz.

20 – Etkileşime Geçin: Markanız veya şahsınız ile ilgili yeni hesapları takip etmekten, fotoğraflarını beğenmekten ve yorumlarınızı samimi bir dil ile fotoğraflarına eklemekten çekinmeyin. Hem birebir temasınız hemde samimi yorumlarınız ile konunuz ile ilgili birkaç kişiyi sayfanızı ziyaret etmeye yönlendirebilirsiniz.

#Konunuz ile ilgili fotoğraflara yapmış olduğunuz yorumlarda samimi bir şekilde fikrinizi belirttikten sonra markanız veya şahsınızın yaptıklarını da dipnot olarak düşerek kullanıcıları profilinizi incelemeye davet edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/canmenxa/public_html/wp-includes/functions.php on line 4673

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/canmenxa/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111